گروه صنعتی رفیعی ماشین

آشنایی با دستگاه تزریق پلاستیک

آشنایی با دستگاه تزریق پلاستیک

آشنایی با دستگاه تزریق در حقیقت اصلی ترین ماشین در صنعت پلاستیک بشمار می رود. آیا با انواع دستگاه های تزریق پلاستیک آشنا هستید؟ ماشین آلات تزریق پلاستیک به منظور تولید چه نوع محصولاتی بکار می روند؟ دسته بندی دستگاه تزریق پلاستیک چگونه است؟ و برای انتخاب یک ماشین تزریق جهت تولید محصول نیاز به بررسی چه پارامتر هایی می باشد؟ برای پاسخ به این سوالات ما را با مطالعه این مقاله همراهی بفرمایید.

بطور کلی تقریبا تمامی انواع محصولات پلاستیکی فشرده نظیر سطل، سبد، گلدان، قطعات خودرو نظیر سپر، درب بطری، پریفرم بطری، لوازم آشپزخانه، سیسمونی پلاستیکی کودک و بسیاری دیگر با استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک تولید می پذیرند. اما آیا برای تولید تمامی این محصولات از یک دستگاه می توان استفاده نمود؟

فرض کنیم که شما قصد دارید یک و یا چند نوع محصول پلساتیکی تولید نمایید. آیا تمایل دارید که به شما بیاموزیم که چگونه انواع دستگاه های تزریق و وجوه تمایز آن ها را بشناسید؟ ما در این مقاله قصد معرفی کامل دستگاه تزریق پلاستیک و انواع آن را داریم. با ما همراه باشید.

انواع دستگاه تزریق پلاستیک از نظر مکانیزم تزریق

 • دستگاه تزریق افقی
 • دستگاه تزریق عمودی

دستگاه تزریق پلاستیک عمودی

این دستگاه خود به سه نوع زیرتقسیم می گردد:

 • واحد گیره افقی و واحد تزریق عمودی
 • واحد گیره عمودی و واحد تزریق افقی
 • واحد گیره عمودی و واحد تزریق عمودی

آشنایی با دستگاه های تزریق عمودی برای کاربرد های خاصی نظیر تولید قطعات الکترونیکی و برقی نظیر دشاخی برق و … بکار می روند. امروزه تقریبا ساخت این نوع ماشین تزریق پلاستیک در ایران متوقف شده است.

امروزه وقتی کفته می شود “دستگاه تزریق پلاستیک ” منظور فقط دستگاه افقی می باشد. برای مثال در عبارت “دستگاه تزریق پلاستیک ۴۰۰ تن” دستگاه افقی  با قدرت گیره ۴۰۰ تن مدنظر می باشد. از این رو و با توجه به اینکه مجموعه رفیعی ماشین فقط در زمینه فروش دستگاه تزریق پلاستیک افقی فعالیت دارد، تمامی مباحث ما در ادامه به دستگاه های تزریق پلاستیک افقی اختصاص می یابد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تزریق پلاستیک

صنعت طراحی و ساخت دستگاه در ایران بیش از ۵۰ سال قدمت دارد. این امر در کشور های پیشرفته دنیا نظیر آلمان، ایتالیا، اتریش و … بیش از این عدد می باشد. در گذشته دستگاه های تزریق از ساختار بسیار ساده ای برخوردار بودند اما امروزه در طراحی و ساخت ماشین آلات تزریق پلاستیک از تکنولوژی و قطعات بروز استفاده می گردد. این امر موجب افزایش کیفیت محصولات، سرعت تولید، گستره محصولات تولیدی و البته قیمت دستگاه شده است.

بطور کلی مهم ترین بخش های یک دستگاه عبارت اند از:

 1. واحد تزریق
 2. واحد گیره
 3. واحد کنترل
 4. واحد هیدرولیک

البته امروزه ماشین آلات تزریق پلاستیک بصورت تمام الکتریک هم ساخت می گردند که نسبت به ماشین آلات هیدرولیکی تفاوت هایی دارند.

دسته بندی دستگاه تزریق پلاستیک

امروزه دستگاه های تزریق بر اساس قدرت گیره، ظرفیت واحد تزریق (خیلی معمول نیست) و نوع محصول (دسته بندی در اصطلاح بازاری و غیر علمی) دسته بندی می گردند. بدیهی است که اجزای دستگاه تزریق بر اساس این دسته بندی می تواند متفاوت باشد. اما مهم ترین پارامتر های دستگاه تزریق پلاستیک که می توان از آن ها به این نکته پی برد که چه محصولاتی را می تواند تولید کند، عبارت اند از:

 • قدرت گیره بر اساس واحد تن یا کیلو نیوتن
 • فاصله بین میله های راهنما یا تایبار ها که در تعیین حداحثر طول و عرض قالب موثر است
 • حداقل و حداکثر ارتفاع قالب که ماکزیمم و مینیمم قالبی که دستگاه می تواند بپذیرد را مشخص نموده است
 • کورس باز شدن گیره
 • ابعاد صفحات گیره
 • ظرفیت یا وزن تزریق که مشخص کننده سنگین ترین محصولی که توسط قالب تولید پذیر است، می باشد
 • کلاس سیلندر ماردون که در تعیین ظرفیت تزریق و سرعت ان موثر است و معمولا دارای سه کلاس A ، B و C می باشد. و در این میان سیلندر کلاس A بیشترین سرعت و کمترین وزن تزریق و سیلندر کلاس C کمترین سرعت و بیشترین وزن تزریق را داراست
 • و …

حال بر اساس این دسته بندی و این پارامتر ها می توان بررسی نمود که برای تولید یک نوع محصول پلاستیکی نیاز به چه نوع دستگاه تزریق می باشد. بعنوان مثال اگر شما تمایل به تولید سبد میوه پلاستیکی با حجم ۱۴ کیلو گرم دارید با توجه به ابعاد قالب و وزن محصول می بایست حداقل دستگاه تزریق ۳۲۰ تن خرید کنید. در شرایطی که برای تولید گلدان نشایی می توانید دستگاه تزریق ۱۲۰ تن خرید کنید.

انواع دستگاه تزریق پلاستیک

با توجه به پارامتر هایی که در بالا به تشریح آن ها پرداختیم در این تیتر می خواهیم به بررسی برخی از مهم ترین و کاربردی ترین انواع دستگاه تزریق بپردازیم. بدیهی است که در تقسیم بندی دستگاه ها از روش قدرت گیره استفاده می کنیم.

همچنین مهم است بدانید اعدادی که در ادامه برای مشخصات دستگاه ها می آیند تقریبی و متوسط بوده و ممکن است در کاتالوگ شرکت های دیگر اعداد متفاوتی ببینید. ضمن اینکه مجموعه SIB ماشین در ساخت دستگاه های ایرانی اعدادی بیش از موارد مورد اشاره را بکار می برد. اما امروزه تقسیم بندی بر اساس نوع محصول هم مورد توجه است.

بعنوان مثال گفته می شود دستگاه تزریق سبد میوه، دستگاه تزریق گلدان، دستگاه تزریق سپر خوردر، دستگاه تزریق بطری، دستگاه تزریق پریفرم، دستگاه تزریق پت زن، دستگاه تزریق پالت و … این روش از نام گذاری اکثرا توسط تازه کار های صنعت تزریق پلاستیک استفاده می گردد.

دستگاه تزریق ۱۲۰ تن

همانگونه که بیان شد از سه کلاس مختلف سیلندر ماردون در طراحی و ساخت دستگاه تزریق بسته به کاربرد استفاده می گردد. از این رو در روش دسته بندی بر اساس واحد ، تزریق به این ماشین، دستگاه تزریق ۱۰۰ گرمی، دستگاه تزریق ۱۵۰ گرمی و دستگاه تزریق ۱۵۰ گرم نیز گفته می شود. پارامتر های اصلی برای این ماشین صنعتی عبارت اند از موارد زیر:

 • قدرت گیره ۱۲۰ تن یا ۱۲۰۰ کیلو نیوتن
 • فاصله بین میله های راهنما ۴۰۰*۴۰۰ میلی متر
 • حداقل ارتفاع قالب ۱۸۰ میلی متر
 • حداکثر ارتفاع قالب ۴۱۰ میلی متر
 • کورس باز شدن گیره ۳۵۰ میلی متر
 • ظرفیت واحد_تزریق کمتر از ۱۵۰ گرم الی بیش از ۲۰۰ گرم
 • و …

جهت خرید و اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

گروه صنعتی رفیعی ماشین
گروه صنعتی رفیعی ماشین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *